Автор Тема: Яких банків не торкнулась криза  (Прочитано 962 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Оффлайн Сергей Горбачевский

  • Administrator
  • Знаменитый писатель
  • *****
  • Сообщений: 81998
  • Пол: Мужской
  • Есть вопросы? Пишите в личку
    • Награды
Яких банків не торкнулась криза
« : 11, Февраля 2015, Среда, 14:27:28 pm »
Минулий рік – найважчий в історії української банківської системи. Через анексію Криму та війну банки втратили велику кількість активів. Нацбанк протягом 12 місяців вивів з ринку більше 30 банків. Портфель гривневих депозитів в 2014 року в українських банках скоротився на 55 млрд грн - до 199 млрд грн. Валютних на – на $9 млрд.

Зменшення депозитних портфелів в валюті відбулося в усіх крупних банках. Гривневі портфелі в першій групі банків наростили лише три банки. У другій – два.

В третій та четвертій групах по валютним портфелям валютних депозитів виросли шість банків. По гривневим – сім банків, не враховуючи незначні прирости в дрібних банках.

Найбільша динаміка відтоку валюти спостерігалася в банках з російським капіталом. Так з ВТБ Банку вкладники винесли за рік $273 млн, або 65% валютного депозитного портфелю. Сбербанк Росії втратив $730 млн (-56%), а Промінвестбанк – 38% валютних депозитів фізосіб.

Великі втрати, від анексії Криму, війни та девальвації гривні, поніс найбільший банк України - Приватбанк, який належить голові Дніпропетровської ОДА Ігорю Коломойському.

Депозитний портфель фізичних осіб в гривні зменшився на 10 млрд грн, доларовий – на $2,2 млрд. Активи зменшилися на 12,2% до 204 млрд. грн. Проте на 22% зріс чистий процентний дохід банку, а доходи від комісії – на 9%. Від операцій з валютою банк отримав 1,3 млрд грн. В 2013 році ця цифра була в два рази меншою.

Передбачені лідери

Вражаючі результати росту показав "Міжнародний інвестиційний банк", який належить президенту Петру Порошенку. Активи банку голови держави тільки за три квартали 2014 зросли в півтора рази. При цьому, більша половина активів номіновані у валюті. Портфель валютних депозитів фізичних осіб в МІБі виріс за рік на 25%, гривневих – на 47%. При цьому ставки по депозитам, як в доларах так і в гривні, одні з найнижчих по ринку. З усього депозитного портфелю юридичних та фізичних осіб близько 70% також номіновані у валюті.

"Авант-Банк", з прокурорської орбіти, в 2014 році також став лідером за темпами приросту валютних депозитів – 50%, або на $17,6 млн. Портфель гривневих депозитів знизився на 3,6%. Активи банк зменшив на 16%. Чистий процентний дохід – 35,3 млн грн.

Як повідомляв INSIDER, сьогодні "Авант-Банк" націлився на державний сектор. У фінустанові з осені 2014 року знаходяться зарплатні проекти держпідприємтсва "Інформцентр Мін'юсту". Крім того, в банк спрямовується плата за користування реєстром майнових прав.

Банк планує також брати участь в тендері на отримання зарплатних проектів Генпрокуратури.

"Авант-Банк" пов'язаний з колишнім генеральним прокурором Віталієм Яремою. Зокрема, один із співзасновників банку Олексій Савченко був помічником Яреми, коли той був депутатом. Сьогодні Савченко – депутат від БПП. Помічником голови правління банку в 2012 році був син Яреми - Валерій, який зараз працює в Реєстраційній службі.

На 18% до 441,4 млн грн зросли активи "Банку Авангард", який належить групі ICU, колишнім акціонером якої була діюча голова НБУ Валерія Гонтарева. Прибуток цього маленького банку в минулому році становив 14 млн грн.

Сьогодні група ICU наполягає на тому, що компанія немає відношення до Гонтаревої.

"З моменту заснування групи Гонтарева була одним з трьох рівноправних партнерів. Валерія Гонтарева, Макар Пасенюк і Костянтин Стеценко володіли однаковою кількістю акцій холдингової компанії групи ICU. Напередодні свого призначення главою НБУ, а саме 16 червня 2014, Гонтарева продала свою частку у групі", - заявляє прес-служба компанії.

Хто ще вийшов "в плюс"

З майже 150 банків, що працюють в Україні, депозитні портфелі наростили одиниці. Наприклад, невеликий банк "Капітал" з четвертої групи. За рік він наростив портфель депозитів у валюті на 50%. У натуральних величинах це $12,7 млн. Однак з гривневих депозитів вкладники зняли майже 100 млн грн. (-21,39%). Банк належить синам Євгена Щербаня, донецького бізнесмена та політика, якого було вбито в 1996 році.

Банки "Преміум" та "Софійський" збільшили обсяги валютних депозитів на 27% кожен. Офіційно банк "Преміум" належить Ларисі Смірновій та Леоніду Перваку, екс-голові правління "Терра Банку", який належав донецькому бізнесмену Руслану Циплакову. Втім, головою Спостережної ради банку є Сергій Думчев. Він балатувався до Верховної ради на виборах 2014 року за списком "Сильної України" Сергія Тігіпка.

Як повідомляло LB.ua, Думчев є кумом колишнього генпрокурора Віталя Яреми. Крім банку "Преміум", банкіру належить Класикбанк. Одним із офіційних власників цієї фінустанови є Дмитро Смірнов - чоловік Лариси Смірнової, на яку записана частка банку "Преміум".

Банк "Софійський" належить донецькому банкіру Миколі Ткаченку та його сину Володимиру. Як повідомляв INSIDER, Микола Ткаченко з 2006 року був депутатом Донецької облради від ПР, працював головою Спостережної ради банку "Камбіо", а син був заступником начальника управління документарних операцій цієї фінустанови.

Динаміка кризи

У першій групі з приросту гривневих депозитів фізичних осіб найкращу динаміку продемонстрував "ОТП Банк" (38%). Доларовий портфель знизився на 27%, або $110 млн. Державний Укргазбанк виріс в гривневих депозитах на 7%, а також державний Укрексімбанк показав приріст 1%.

Найбільше ж валюти українці винесли з російських банків, та з проблемних "Надра Банку" Дмитра Фірташа (-51,27% або $254,8 млн) та "Дельта Банку" Миколи Лагуна (-40,61%, або $555,2 млн). Схожа тенденція і зі скороченням гривневих заощаджень фізосіб. Державному Ощадбанку не допомогла масована рекламна кампанія по залученню грошей у населення – його валютний депозитний портфель зменшився на 27%. Однак це менше, ніж винесли з ПУМБ Ріната Ахметова (-34,3, або $253,36 млн).

Серед банків другої групи найбільше постраждали Універсал Банк (-61%, або $126,3 млн), банк одеського бізнесмена Юрія Родіна - "Південний" (-41%, або $130 млн) та "ВіЕйБі Банк" Олега Бахматюка (-24%, або $103 млн).  Крім того, банк аграрного магната став рекордсменом серед установ другої групи по зменшенню гривневих депозитів – 1,7 млрд грн (-24%). Восени 2014 року банк оголосив про фінансові проблеми. "Фінансова ініціатива", ще один банк Бахматюка, "похудав" на 900 млн гривневих депозитів громадян. В кінці року Delo.ua повідомляло, що ця фінансова установа не поспішала повертати заощаджень вкладникам, змушуючи їх продовжити терміни погашення депозитів.

Схожа тенденція з динаміки відтоку валютних та гривневих депозитів відбувалася і в третій-четвертій групах банків.

Найбільший відсоток відтоку валютних депозитів у третій групі був у "БТА Банку" (-77,12%). Банк належить казахському Казкомерцбанку та українцю Андрію Левковському. "БМ Банк" втратив 64,6% валютних депозитів фізичних осіб. Банк належить російському ВТБ Банку. Замикає трійку антилідерів ще один російський банк – "ВІЕС Банк" (-61,8%), який належить Центральному банку Росії. Сильно просіли два кіпрських банки  - Експобанк та "Марфін", та один грецький – "Піреус Банк".

У четвертій групі в лідерах по втратах депозитів фізичних осіб – "Юнекс Банк", що належить народному депутату від Опозиційного блоку Вадиму Новинському. За ним ідуть російські банки: "Петрокоммерц-Україна" та Перший інвестиційний банк, який належить російській групі VS Energy. Засновники VS Energy Олександр Бабаков та Михайло Спектор володіють значною часткою українських обленерго.

Просмотр ссылок доступен только зарегистрированным пользователям
Здесь могла бы ваша реклама


Теги: