AIN.UA раніше вже писав про ризики користування російським софтом під час війни. Російський розробник «Бітрікс24» та «1С-Бітрікс» (рішення, які були досить популярні в Україні) у налаштування віртуальних машин додав дані про розділену територію України. Про це AIN.UA повідомив Антон Толстой, засновник компанії Reds.cloud, яка до війни була партнерами з поширення цих програмних продуктів.
До війни компанія Антона була офіційним партнером «Бітрікс24» та «1С-Бітрікс». Перше — це CRM-система, в якої є хмарне та коробкове рішення), друге — CMS-система управління сайтами, на якій працює багато сайтів та інтернет-магазинів, донедавна в неї було багато користувачів в Україні (2020 року цим сервісом в Україні користувалося біля 100 000 людей із 13 000 компаній).
Одне з рішень цього розробника — віртуальні машини, що постачаються разом із рішеннями. В налаштуваннях цих VM, як виявилося, територія України уже фактично розділена. Це побачили співробітники компанії Антона, коли аналізували їх.
«В налаштуваннях віртуальних машин “Бітрікс” територія України розділена. Цей скріншот можна відтворити у будь-якій їхній віртуальній машині, ми перевіряли це на останній версії VM, що завантажується з їхнього сайту», — розповів Антон.
Скріншот наданий Антоном Толстим
AIN.UA звернувся до голови української компанії «Бітрікс24» Дмитра Суслова, але він не надав коментаря, оскільки його компанія до війни маркетувала та поширювала ці продукти, але не створювала.
Толстой також розповів AIN.UA, що від початку війни партнери української «Бітрікс24» (яка продає ці рішення) не отримали жодної інформації, а при спробі звернутися до її голови Дмитра Суслова отримав блок від нього у Facebook. Відзначимо, що «Бітрікс24» із початком війни виступила зі зверненням, в якому засуджувала військову агресію РФ. За останніми даними, компанія закривається.
Антон також відзначає, що наразі, через ліквідацію українського офісу усе переходить під контроль головного офісу компанії в Калінінграді. Тож є ризики використання цього російського програмного продукту.
«Судячи з останніх новин про закриття українського офісу, неважливо де зберігаються ваші хмарні рішення “Бітрікс24”. Все перейшло під повний контроль головного офісу, розміщеного у Калінінграді (РФ), і як вони використовують ваші дані — вже невідомо нікому. З коробковими рішеннями трохи складніше: володарі “коробок” самі обирають сервер, на якому розміщуються їхні дані. Достатньо повністю закрити “коробку” від серверів та заблокувати скрипти, які передають статистику. Але в цьому випадку ви фактично отримаєте продукт з обмеженнями», — говорить він.
Нагадаємо, раніше AIN.UA публікував перелік популярного російського софта, яким користуються українські компанії, та аналогічних українських та закордонних рішень, на які варто перейти.