Автор Тема: "Альфа Груп" стане мобільним монополістом?  (Прочитано 2982 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

VipUA

  • Гость
"Альфа Груп" стане мобільним монополістом?
« : 28, Август 2010, Суббота, 21:13:49 pm »
Повернувши собі непримітні 13,22% акцій "Астеліту", насправді "Альфа-Груп" отримала оперативний контроль над компанією. А разом з ним - сумарні 65,1% абонентів на ринку GSM-зв'язку. Це більш ніж очевидне монопольне становище.

На початку серпня Антимонопольний комітет відкрив новий епізод у справі про злиття двох мобільних операторів - найбільшого в країні "Київстару" та  Beeline.

Поштовхом до цього стало те, що в червні-липні 2010 року російська "Альфа-Груп", яка володіє цими брендами, повернула контроль над третім за величиною оператором мобільного зв'язку - "Астелітом", що працює під ТМ life:).

Фактично, мова може йти про отримання росіянами оперативного контролю над компанією. А значить, про отримання контролю над 65,1% абонентів GSM-зв'язку.

Для отримання більш повної інформації, 30 липня АМКУ розіслав запити чотирьом компаніям, які пов'язані з "Альфою": Altimo, "Київстар", ЗАТ "Вимпел-Комунікації" і Telenor ASA.

Якщо відносини контролю будуть доведені, росіян чекає або величезний штраф, або примусове позбавлення від частини своїх телекомунікаційних активів.

Спочатку АМКУ дозволив

Ще в березні 2010 року Антимонопольний комітет видав дозвіл на злиття компаній, що контролюють Київстар і Beeline.

Цей документ був однією з формальностей, необхідних для об'єднання двох гігантів телекомунікаційного ринку - норвезького Telenor і російською "Альфа-груп". У жовтні 2009 року вони припинили п'ятирічну війну і вирішили об'єднати підконтрольних GSM-операторів в єдиний холдинг VimpelCom Ltd.

Україну це рішення стосувалося безпосередньо. Справа в тому, що норвежці прямо і росіяни через "дочку" Altimo контролювати двох мобільних операторів - "Київстар GSM" і "Українські радіосистеми" (УРС). Перша працювала під брендом Київстар, друга - під торговельною маркою Beeline.

Рішення АМКУ спочатку було на межі фолу, оскільки нова компанія автоматично отримувала 43,7% абонентів GSM-зв'язку. Об'єднана компанія також почала контролювати 58% GSM-частот в діапазоні 900 МГц і більше 50% в діапазоні 1800 МГц.

Тим не менше, слідом за російською владою українська дала своє "добро" на угоду. Ймовірно, на це вплинули багато факторів.

Наприклад, саме в той час у країні змінювалася влада, і конфліктувати з росіянами в.о. голови АМКУ Олександр Мельниченко не хотів. З ними "дружила" екс-прем'єр Юлія Тимошенко, демонстрував симпатії і новий президент Віктор Янукович.

Втім, був і ще один момент - перед злиттям "Альфа-груп" виконала припис суду Нью-Йорка, і знизила свою частку в турецькому операторові Turkcell з 13,22% до 4,99%.

Угода відбулася в березні 2009 року. Покупцями 8,23% акцій Turkcell стали структури російського бізнесмена Олександра Мамута і казахстанської ІК Visor Group. Продавцем виступила дочірня компанія групи Altimo, яка управляє її активами у сфері телекомунікацій.

З огляду на це, АМКУ міг припускати, що "Альфа-груп" має вплив лише на половину ринку мобільного зв'язку України. А друга половина, яка представлена компаніями МТС і "Астеліт", була порівняно незалежна.

Отримавши дозвіл від російської та української влади, 21 квітня Telenor і Altimo закрили операцію зі злиття. Бренди Київстар і Beeline поки вирішили залишити недоторканими.

Нюанси, які все змінили

З квітня 2010 року в АМКУ повернувся "вічний антимонополіст" Олексій Костусєв. Мабуть, скориставшись зміною керівництва, "Астеліт" направив в комітет скаргу.

Суть листа зводилася до того, що антимонополісти помилилися, і неправильно розрахували частку українського ринку, яку після злиття отримають "Альфа" і Telenor. Зокрема, компанія озвучила інформацію про 58% GSM-частот в діапазоні 900 МГц і більше 50% в діапазоні 1800 МГц.

Цю скаргу тут же прийняв до розгляду, і 22 квітня АМКУ призупинив свій дозвіл на злиття. У ЗМІ відразу припустили, що таке завзяття Костусєв показав з однієї простої причини - 45% "Астеліта" володіє Рінат Ахметов.

Як би там не було, АМКУ відправив справу на повторний розгляд.

А через півмісяця сталося раптове кадрове рішення. Turkcell звільнив виконавчого директора "Астеліту" Тансу Єена. Ця людина була на той момент відомою двома речами.

Перша - з грудня 2006 року він керував мобільним оператором, і фактично створив його з нуля, зайнявши 21,4% ринку.

Саме він першим показав ринку такі нововведення, як доплати за вхідні дзвінки, безкоштовні внутрішньомережеві дзвінки, безкоштовні смс і бонуси за поповнення рахунку.

До цього ситуація на ринку нагадувала швидше картельну змову "Київстару" та UMC, а віднедавна МТСу. Лише коли ці монстри втратили величезну кількість клієнтів, їм довелося пропонувати населенню свої програми лояльності.

Спільне "потепління" на ринку GSM-зв'язку можна сміливо назвати особистою заслугою Тансу Єена.

Другий факт - саме ця людина підписала лист в АМКУ з проханням розібратися в злитті конкурентів.

Після того, як Єена відправили назад в Туреччину, його місце зайняв колишній фінансовий директор "Астеліту" Ердал Яйла. Можливо, кадрова ротація не була пов'язана зі справою про злиття Київстару і Beeline. Проте в липні Яйла раптово відкликав листа до АМКУ, і попросив зробити вигляд, наче його зовсім не було.

В Антимонопольному комітеті відреагували на диво жорстко. По-перше, вони проігнорували відгук листа. "Компанія справді відкликала своє звернення, але це ні на що не впливає - ми все одно проводимо дослідження", - сказав прес-секретар органу Богдан Якимюк.

По-друге, Костусєв зробив несподівано жорстку заяву. Він сказав, що вважає за необхідне переглянути виданий раніше комітетом дозвіл на об'єднання Київстару і Beeline.

"Я не розумію, як колишній склад комітету міг дати дозвіл на це злиття. Очевидно, що це посилення монополії - в руках однієї компанії виявляється величезний частотний ресурс, і вона отримує перевагу", - підкреслив він.

Хронологія отримання контролю

Хоча слова Костусєва формально повторювали аргументи "Астеліту", справа була зовсім в іншому. У червні-липні стало відомо, що "Альфа-груп" майже за 100 мільйонів доларів повернула собі контроль в Turkcell. А турецький оператор, як відомо, контролює 55% "Астеліта".

Як повідомила Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC), Alfa Finance Holdings придбала 32,2% Alfa Telecom Turkey (ATT) у Nadash International Holdings Inc., афільованої з казахстанською Visor Group, за 51,52 мільйона доларів.

Там же значиться, що ще 30% ATT були викуплені за 48,3 мільйони у Henri Services Ltd, контрольованої Олександром Мамутом.

Цілком можливо, що ця угода планувалася ще у 2009 році. Як би там не було, після покупки ATT "Альфа" отримала контроль над Turkcell. Морального шоку цей факт не викликає - створення монополій є основною моделлю побудови бізнесу на теренах колишнього СРСР. Хіба що, ця монополія може бути в рамках галузі або регіону.

Як водиться, формально довести провину росіян украй складно. Самі вони оцінюють свою частку в Turkcell як вкрай маленьку - все ті ж 13,22%. Однак ця цифра викликає багато питань.

Якщо вдивитися в схему володіння Turkcell, то від самої Altima видно зовсім інші розміри пакетів акцій: від 49% до 62,2%. А ці цифри у світовій практиці означають лише одне - можливість призначати своїх директорів і приймати цілком конкретні рішення.
 
Це і пояснює досить дивну реакцію Костусєва. Отримавши дані про цю операцію, АМКУ міг навіть закрити очі на відкликання листа "Астеліту".

Але ця ж схема дає найбільш ймовірне пояснення всіх подій, що відбулися - "Альфа-груп" контролює Turkcell. Перешкодити в цьому їй не можуть ані 33,55% акцій, що обертаються на біржі, ані всесвітньо відома компанія TeliaSonera з її 13,07%.

Саме відносинами контролю можна пояснити раптове звільнення Тансу Єена з посади голови "Астеліту", і подальший відгук скарги в АМКУ.

Але й це не все. Справа в тому, що в Turkcell прямо зараз відбувається корпоративний конфлікт. Шведсько-фінська TeliaSonera з подивом виявила, що її слово в раді директорів вже практично нічого не означає.

За статутом Turkcell, до ради директорів входять сім чоловік: шість представляють акціонерів і один незалежний директор. Таким чином, від кожного з акціонерів було призначено по два представники.

Однак є один момент - свого часу "Альфа" позичила Cukurova Group 1,7 мільярдів доларів, а також уклала договір опціону на покупки інших 27% акцій Turkcell у Cukurova Group. Цілком імовірно, що ці 1,7 мільярда є завдатком і гарантією купівлі "Альфою" решти 27% Cukurova.

Перший тривожний сигнал пролунав 30 липня 2010. На зборах акціонерів боржники дали своє "добро" на відставку генерального директора Turkcell Музаффара Акпінара.

Кандидатом на пост нового виконавчого директора став глава медіахолдингу Aksan, що входить до Cukurova Group Сердар Калоглу. Ця кандидатура, за повідомленнями турецьких ЗМІ, цілком влаштовує "Альфа-груп". Затвердити нового главу компанії повинні будуть наступні збори акціонерів.

Судячи з усього, проблем з цим призначенням у "Альфи" не буде. Звичайно ж, TeliaSonera почала бити на сполох, і готувати документи для подання до суду. Проте росіянам до судів не звикати - це доводить п'ятирічна тяганина з Telenor.

Хронологія подій на ринку GSM-зв'язку України

5 жовтня 2009   Норвезький концерн Telenor та російська Альфа-груп домовились про об'єднання активів в холдингову компанію Vimpelcom Ltd. Вирішено об'єднати пакети акцій ВАТ "Вимпелком" (Росія) та ЗАТ "Київстар G.S.M.",  а в рамках цього - торгівельні марки компаній
3 лютого 2010   Росія погодила злиття Вимпєлкому (TM Beeline) та Київстару
18 березня 2010   АМКУ видав дозвіл на злиття "Київстару" та Beeline
1 квітня 2010   Олексія Костусєва поновлено на посаді голови АМКУ
21 квітня 2010   Altimo (керує телекомунікаційними активами "Альфа груп" та норвезька Telenor закрили угоду з об'єднання активів VimpelCom Ltd
22 квітня 2010   Після скарги "Астеліту", АМКУ призупинив об'єднання "Київстару" та Beeline та почав процедуру перегляду цього рішення
14 травня   Звільнено виконавчого директора ВАТ "Астеліт" Тансу Єена, який очолював компанію з 2006 року
червень-липень 2010   "Альфа-Груп" закриває угоду з повернення оперативного контролю над "Астелітом"
3 червня 2010   Призначено в.о. Голови Астеліта Ердал Яйла
9 липня 2010   Новий глава "Астеліта" відкликав скаргу попередника в АМКУ
13 липня 2010   Олексій Костусєв заявив, що вважає за необхідне переглянути виданий комітетом дозвіл
30 липня, стало відомо 5 серпня   АМКУ розіслав компаніям Altimo, "Київстар", ЗАТ "Вимпєл-Комунікації" та Telenor ASA запити для визначення їхньої долі на вітчизняному ринку мобільного зв'язку та наявності між ними конкуренції
кінець серпня 2010   Очікується рішення АМКУ

Чи покарають "Альфу"?
За Антімопольним комітетом залишається останнє слово в цій сутичці. АМКУ пообіцяв визначитися у справі про злиття двох операторів до кінця серпня.

Звичайно, не факт, що він заборонить об'єднання. Це дав зрозуміти і сам Костусєв. "Я не буду випереджати рішення Антимонопольного комітету, тому що його будуть приймати колегіально", - сказав чиновник ще в липні.

Можна змоделювати два варіанти закінчення спору. Якщо переможе формальний підхід, то за "Альфою" визнають лише 13,22% впливу на "Астеліт". Це буде означати, що вона отримала додатково пару відсотків ринку, і все ще не стала монополістом.

Що буде після цього, також нескладно передбачити. Спочатку населення України отримає дешевий мобільний зв'язок. Але вже дуже скоро воно ж почне платити більше за зв'язок одного глобального оператора. Або двох-трьох, які будуть лише формально конкурувати один з одним.

Свого часу нафтовий гігант Standard Oil видавив з ринку США і Європи сотні нафтових компаній, просто почавши демпінгувати.

Величезні масштаби дозволяли компанії економити на витратах, чого не могли собі дозволити дрібні компанії. Доводячи конкурентів до банкрутства, Standard Oil їх скуповувала, і тут же підвищувала ціни на нафтопродукти.

На початку 20 століття влада США примусово розділили Standard Oil. Наприкінці серпня Україна може створити власний прецедент щодо захисту конкуренції.

АМКУ може також покарати "Альфу", якщо він таки визнає контроль росіян над "Астелітом".

Якщо це відбудеться, швидше за все, станеться одне з двох. "Альфа-груп" або заплатить штраф, або їй знову доведеться продати свою частку в Turkcell. Принаймні, такий прецедент вже створив суд Нью-Йорка.

Природно, росіяни тут же заявлять, що АМКУ захищає інтереси Ахметова, і навіть можуть заручитися підтримкою влади Російської федерації. Також напевно почнуться багаторічні судові процеси, в яких "Альфа" відома як дуже сильний противник. Втім, АМКУ також відомий тим, що не програв майже жодного процесу за свою історію.

Чи захоче Костусєв сперичатися з росіянами? АМКУ тримає інтригу до останнього. Може статися, що новий старий керівник комітету увійде в історію як перша людина, що примусово розділила мегакорпорацію. Хоча якщо Костусєв здасть позиції, його можна буде також зрозуміти, адже з "Альфою" не кожен хоче битися.

Источник: Економічна Правда


Теги: