Житловий найм нерухомості є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб
Відповідно до статей 319 та 320 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності. Здача в оренду власного майна є додатковим джерелом заробітку, це може бути й кімната у квартирі, власне, сама квартира, гараж, дачний будиночок тощо. Юридичне оформлення таких правовідносин відбувається шляхом підписання договору про найм (оренду) нерухомого майна.
Відповідно до п. 170.1 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України, здавання в оренду, суборенду, житловий найм нерухомості є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
Особливості оподаткування доходів фізичних осіб від здачі в оренду нерухомості (житла) визначено статтею 170 Податкового кодексу України. При цьому слід врахувати, що в залежності від того, кому громадянин здає в оренду нерухомість, буде змінюватись відповідальна особа за нарахування та сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб (податковий агент).
У випадку здавання в оренду громадянином України нерухомого майна суб'єктам господарської діяльності (юридичним особам або фізичним особам – підприємцям) податковим агентом буде орендар. Податок на доходи фізичних осіб утримується орендарем під час виплати таких доходів за його ж рахунок.
Якщо об'єкт нерухомості здається в оренду фізичній особі, яка не є суб'єктом господарювання, податковим агентом буде орендодавець. Такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені Податковим кодексом України для квартального звітного (податкового) періоду, тобто, протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного кварталу. Сума отриманого доходу, сплаченого протягом року податку та нарахованого податкового зобов'язання за результатами такого року, відображаються орендодавцем у річній податковій декларації. Така декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, до податкової інспекції за податковою адресою платника податку. При цьому, дохід від здачі в оренду власного нерухомого майна, отриманий у звітному податковому місяці, оподатковується за ставкою 15% -17%.
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
Звертаємо увагу на можливі проблеми при накладенні електронного цифрового підпису на електронні документи
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві інформує, якщо в разі накладення електронного цифрового підпису на електронні документи платника з'являється повідомлення про помилку «Невірний пароль або ключ пошкоджено», користувач електронного сервісу в першу чергу має звернути увагу на те, чи в правильному порядку використовується ключ єдиного цифрового підпису. При вірній послідовності спочатку зазначається підпис Бухгалтер, а потім електронна печатка.
Також необхідно переконатися чи не змінювалось ім'я файлу особистого ключа. Якщо змінити ім'я файлу електронний ключ буде пошкоджено. В цьому випадку користувачу потрібно звернутися до представництва АЦСК ІДД Міндоходів, в якому отримували послуги єдиного цифрового підпису,подати заяву на скасування посиленого сертифіката, створити новий особистий ключ та отримати відповідний йому посилений сертифікат відкритого ключа.
Ще однією причиною виникнення помилки при накладенні електронного цифрового підпису на електронні документи може бути неправильність введення паролю, а саме регістр вводу паролю, мова клавіатури тощо.
Нагадуємо, ознайомитися з необхідною довідковою інформацією щодо цих та інших питань можна у загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на веб-порталі Міндоходів в рубриці «Інформаційно - довідковий ресурс».
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
Сервіс «ЗІР» - консультант з податкової та митної тематики
ДПІ в Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві нагадує, що з початку 2014 року запрацював у тестовому режимі загальнодоступний інформаційно-довідковий сервіс «ЗІР», який об'єднує в собі понад 12 тисяч запитань - відповідей з „Бази знань", 586 нормативних та інформаційних документів та 380 витягів з письмових консультацій.
Електронний сервіс Державної фіскальної служби України - Інформаційно-довідковий ресурс - це ресурс, в якому розміщена інформація з актуальних питань законодавства.
Значна кількість платників давно зрозуміла, що найкращим консультантом з податкової та митної тематики є сервіс «ЗІР».
Інформація в «ЗІР» систематизована по тематиках: оподаткування, митна справа, єдиний внесок, електронний цифровий підпис. Ресурс надає можливість працівникам фіскальної служби здійснювати зворотній зв'язок з платниками податків та покращувати якість своєї роботи завдяки використанню єдиного джерела інформації.
В свою чергу, зовнішні користувачі ЗІР забезпечені інформаційно – довідковим ресурсом, який постійно оновлюється.
Скористатись Загальнодоступним інформаційно – довідковим ресурсом можна на офіційному порталі Міністерства доходів і зборів України за посиланням: „Інформаційно – довідковий ресурс", або за електронною адресою: http://zir.minrd.gov.ua.
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у місті Києві
Оновлено форми реєстраційних документів
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві інформує, що відповідно до наказу Міністерства фінансів України № 462 «Про внесення змін до Порядку обліку платників податків і зборів», з 6 червня 2014 року оновлені наступні форми реєстраційних документів:
- Довідка про взяття на облік платника податків (форма №4-ОПП);
- Довідка про зняття з обліку платника податків (форма №12-ОПП);
- Заява для юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів (форма №1-ОПП);
- Заява про реєстрацію постійного представництва нерезидента в Україні як платника податку на прибуток (форма №1-РПП);
- Реєстраційна заява для самозайнятих осіб (форма №5-ОПП);
- Заява про ліквідацію або реорганізацію платника податку (форма №8-ОПП);
- Довідка про відсутність заборгованості з податків і зборів (форма №22-ОПП).
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Кєві
Випадки, коли не справляється авансовий внесок
Авансовий внесок не справляється у разі виплати дивідендів:
а) фізичним особам;
б) у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих платником податку, за умови, що така виплата ніяким чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, незалежно від того, чи були такі акції (частки, паї) належним чином зареєстровані (відображені у зміні до статутних документів), чи ні;
в) інститутами спільного інвестування;
г) на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої материнської компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. Якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, то дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими підпунктом 153.3.2 цього пункту. З метою оподаткування материнська компанія веде наростаючим підсумком облік дивідендів, отриманих нею від інших осіб, та дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої материнської компанії, та відображає у податковій звітності такі дивіденди в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;
ґ) управителем фонду операцій з нерухомістю при виплаті платежів власникам сертифікатів фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю;
д) платником податку, прибуток якого звільнений від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у періоді, за який виплачуються дивіденди.
Зазначена інформація викладена у підпункті 153.3.5 пункті 153.3 статті 153 ПКУ.
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
Валютні операції, які потребують індивідуальних ліцензій
Національний банк України видає індивідуальні ліцензії на здійснення валютних операцій, які підпадають під режим ліцензування згідно з Декретом Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю».
Індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерезидентам на здійснення разової валютної операції на період, необхідний для здійснення такої операції. Індивідуальної ліцензії потребують такі операції:
а) вивезення, переказування і пересилання за межі України валютних цінностей;
б) ввезення, переказування, пересилання в Україну валюти України;
в) надання і одержання резидентами кредитів в іноземній валюті, якщо терміни і суми таких кредитів перевищують встановлені законодавством межі;
г) використання іноземної валюти на території України як засобу платежу або як застави;
д) розміщення валютних цінностей на рахунках і у вкладах за межами України;
е) здійснення інвестицій за кордон, у тому числі шляхом придбання цінних паперів, за винятком цінних паперів або інших корпоративних прав, отриманих фізичними особами - резидентами як дарунок або у спадщину.
Одержання індивідуальної ліцензії однією із сторін валютної операції означає також дозвіл на її здійснення іншою стороною або третьою особою, яка має відношення до цієї операції, якщо інше не передбачено умовами індивідуальної ліцензії.
Порядок і терміни видачі ліцензій, перелік документів, необхідних для одержання ліцензій, а також підстави для відмови у видачі ліцензій визначаються Національним банком України.
Відмова у видачі Національним банком України ліцензії може бути оскаржена в суді або арбітражному суді.
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
Реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПКУ реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Згідно із п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого ПКМУ від 29 грудня 2010 року №1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Єдиного реєстру здійснюється шляхом подання протягом операційного дня, який триває з 0 до 23 години, зазначених документів в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.
Тобто, реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється платником ПДВ не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, якщо п'ятнадцятий день, що настає за днем їх виписки, припадає на святковий чи вихідний день, не переносяться.
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
«Військовий збір» - важливе питання, яке стоїть на порядку денному в ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
Днями в ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві за участі заступника начальника ДПІ Наталі Роговенко відбувся брифінг з журналістами газети «Справжня Бухгалтерська Газета». Військовий збір - важливе питання, яке стояло на порядку денному.
Наталя Іванівна розпочала зустріч з інформації про те, що з 3 серпня 2014 року тимчасово до 1 січня 2015 року запроваджено військовий збір. Ставка збору складає 1,5% від об'єкту оподаткування.
Також, проінформувала, що збір утримується без вирахування сум податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зокрема, Податковий кодекс передбачає, що не нарахування, неутримання або несплата податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25% суми податку, що підлягає нарахуванню або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50%, вчинені втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75%.
Наталя Роговенко повідомила, що тільки за тиждень поточного місяця до бюджету надійшло близько 3,5 млн. грн., а з початку запровадження нового збору ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів до бюджету перераховано більше 8 млн. грн.
Наприкінці зустрічі заступник начальника наголосила на необхідності відповідального ставлення до нарахування та сплати військового збору, а також подякувала журналістам газети за плідну співпрацю.
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
До 1 жовтня 2014 року необхідно подати звіт про контрольовані операції
До 1 жовтня 2014 року платники податків, які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подати звіт про контрольовані операції – за період з 01.09.2013 р. по 31.12.2013 р. При цьому він подається лише засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Детальніше щодо окремих питань застосування норм податкового законодавства щодо трансфертного ціноутворення можна ознайомитися в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міндоходів України від 1 липня 2014 року
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
Платниками Солом'янського району столиці протягом січня-серпня 2014 року сплачено до бюджету майже 2,5 млрд. гривень
«Спільними зусиллями з платниками податків та Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві за період січень-серпень 2014 року досягнуто наповнення бюджету країни на загальну суму 2,306 млн. гривень, з них 39,9% (920,9 млн. гривень) складає податок на доходи фізичних осіб, 18,2% (420,4 млн. гривень)- податок на прибуток та 29,2% (673,7 млн. гривень) податок на додану вартість», про це розповіла перший заступник начальника ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві Ольга Борисівна Мирончук представникам малого бізнесу.
До Державного бюджету платниками Солом'янського району столиці сплачено 1621,6 млн. гривень. Найбільші надходження складають податок на прибуток – 414,6 млн. гривень(25,6%) та податок на додану вартість – 673,7 млн. гривень(41,5%).
Не менш важливим залишається і наповнення Місцевого бюджету. За рахунок добровільної сплати сума надходжень складає 684,2 млн.гривень, з них податок на доходи фізичних осіб складає 67,3 % від загальної суми надходжень або 460,5 млн.гривень.
Незважаючи на ситуацію, яка склалася в країні, можна сказати про позитивні тенденції до збільшення надходжень до бюджету від платників податків Солом'янського району столиці. Це означає що умови, створені для ведення господарської діяльності суб'єктів господарювання є достатньо прийнятними - зазначила Ольга Борисівна.
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
Документи, необхідні для отримання послуг ЕЦП іноземними представництвами
Документи, необхідні для отримання послуг ЕЦП іноземними представництвами:
• заповнена та підписана Реєстраційна картка (для юридичної особи) із згодою на обробку персональних даних підписувача, у двох примірниках;
• додаток до розділу 2 Реєстраційної картки (в разі одночасного отримання послуг ЕЦП для більш, ніж двох працівників), у двох примірниках;
• копія свідоцтва про реєстрацію, виданого Міністерством економічного розвитку і торгівлі України або Міністерством фінансів України;
• копія довіреності на керівника (керуючого) представництва;
• документи, що підтверджують належність підписувача до представництва:
- копія наказу про призначення, виданого керівником юридичної особи (для іноземців);
- копія наказу про призначення, виданого Дирекцією з обслуговування іноземних представництв «Інпредкадри» (для громадян України).
• копія паспорта підписувача (копії 1-2 сторінок (З-б за наявності відміток) та сторінка з відміткою про реєстрацію місця проживання), засвідчена підписом власника;
• копія посвідки на постійне (тимчасове) місце проживання, засвідчена підписом власника, або паспорт громадянина іншої країни із нотаріально засвідченим перекладом на українську мову (для іноземних громадян);
• копія документа про зміну прізвища підписувача, виданого відповідним державним органом (якщо в поданих документах є невідповідність прізвища);
• копія картки платника податків, засвідчена підписом власника (тільки для посадових осіб, які уповноважені на підписання звітності). За наявності у паспорті громадянина України реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до вимог Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міндоходів від 10.12.2013 №779, замість копії облікової картки платника податків може бути подана копія сторінки паспорта громадянина України з відповідною відміткою, засвідчена підписом власника. Якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, додатково подається копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову.
Нагадуємо, що з 22 серпня 2014 року набула чинності Нова редакція Регламенту АЦСК ІДД Міндоходів, яка доповнена переліком документів для ідентифікації адміністраторами реєстрації фізичних осіб, а також внесено зміни до процедур та механізмів обслуговування посилених сертифікатів.
ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві